Asset Publisher Asset Publisher

Chronimy lasy dla przyszłych pokoleń

14 lutego spotkaliśmy się w terenie, by omówić wspólnie problematykę ochrony lasu. Wymiana doświadczeń pozwala lepiej zrozumieć zachodzące w lesie procesy.


Warunki pogodowe w naszym regionie stawiają przed nami nowe wyzwania. Długotrwałe okresy suszy i obniżenie poziomu wód gruntowych osłabiają nasze lasy. W związku z tym w ostatnim czasie obserwujemy wzmożone występowanie owadów, które żerują na osłabionych drzewach – w tym głównie korniki.

Owady te pełnią bardzo ważną rolę w ekosystemie będąc pożywieniem między innymi dla ptaków. Natomiast naturalny opór środowiska w przypadku tak dużego wzrostu liczebności tych owadów nie jest w stanie utrzymać populacji na stałym poziomie.
Nadmierne występowanie korników może prowadzić do masowego zamierania drzew. Dodatkowo np. kornik ostrozębny przenosi zarodniki grzybów powodujących tzw. siniznę drewna, która w pewnych zastosowań dyskwalifikuje wykorzystanie drewna.

Obserwujemy populację korników już od kilku lat. Ich występowanie zależy głównie od warunków pogodowych.
Na tym etapie nie planujemy żadnego chemicznego zwalczania owadów. Głównie skupiamy się na przebudowie lasu (zmiana lasów iglastych na mieszane lub liściaste) oraz mechanicznym zwalczaniu szkodnika.