Asset Publisher
Rezerwaty przyrody
Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną. Spośród niemal 1,5 tys. rezerwatów, które mamy obecnie w Polsce, blisko 700 to rezerwaty leśne o łącznej powierzchni ponad 61 tys. ha. Rezerwaty stanowią 1,6 proc. powierzchni lasów zarządzanych przez LP.
Na terenie Nadleśnictwa Lutówko leżą 4 rezerwaty przyrody o łącznej powierzchni ok. 100 ha.
Rezerwat „Lutowo"
Rok utworzenia: 1963
Powierzchnia: 19,39 ha
Leśnictwo: Gaj
Celem ochrony jest zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych fragmentu boru bagiennego. Drzewostan tworzy głównie sosna zwyczajna w wieku około 150 lat z domieszką brzozy omszonej. Na specjalną uwagę zasługuje liczna obecność w runie gatunku reliktowego – bażyny czarnej.
Rezerwat „Gaj Krajeński"
Rok utworzenia: 1963
Powierzchnia: 10,04 ha
Leśnictwo: Gaj
Celem ochrony jest zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych fragmentu drzewostanu bukowo - dębowego na siedlisku grądowym z charakterystycznym runem, w którym spotkać można rośliny chronione tj. lilię złotogłów, wawrzynka wilczełyko.
Rezerwat „Buczyna"
Rok utworzenia: 2000
Powierzchnia: 20,01 ha
Leśnictwo: Gaj
Celem ochrony jest utrzymanie naturalności fitocenoz żyznej buczyny; utrzymanie możliwości rozwoju runa, populacji roślin rzadkich, chronionych i zagrożonych; zachowanie starodrzewu sosny i buka oraz drzew pomnikowych. Występują tu rośliny chronione: m.in. lilia złotogłów, wawrzynek wilczełyko.
Rezerwat „Dęby Krajeńskie"
Rok utworzenia: 2000
Powierzchnia: 45,83 ha
Leśnictwo: Lutowo
Celem ochrony jest w nim trwałe zachowanie powierzchni leśnej o charakterystycznym typie siedliskowym. Występuje tutaj las grądowy z drzewostanem dębowo-bukowym w wieku blisko 300 lat. Rezerwat posiada wysokie walory naukowe, dydaktyczne i krajobrazowe.
Asset Publisher
Rosną razem
Rosną razem

Rodzice dzieci z Sępólna Krajeńskiego oraz Zalesia posadzili dla swoich dzieci 150 dębów w ramach akcji „Jedno dziecko, jedno drzewo”. Leśnicy z Lutówka dostarczyli sadzonki oraz służyli fachową pomocą podczas pracy.
W sobotnie popołudnie 12 października rodzice dzieci ze Żłobka i Klubu Dziecięcego w Centrum Małego Dziecka i Rodziny w Sępólnie Krajeńskim oraz Przedszkola w Zalesiu wybrali się na spacer, by aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu. Pretekstem do spotkania było sadzenie drzew wspólnie ze swoimi pociechami w ramach akcji „Jedno dziecko, jedno drzewo”. Założeniem inicjatywy jest posadzenie drzewka przez rodziców, którym w danym roku narodziło się dziecko, jednak ze względu na propozycję rodziców swoje drzewka otrzymało również starsze rodzeństwo.
Byliśmy zaskoczeni tak dużym zainteresowaniem akcją – w sumie wzięło w niej udział blisko 400 osób. Jednocześnie bardzo się cieszymy, że tylu jest chętnych do posadzenia „swojego” drzewka. Dostarczyliśmy rodzicom sadzonki z naszej szkółki w Doręgowicach, przeprowadziliśmy instruktaż dla każdej grupy oraz pomagaliśmy podczas sadzenia. Każde drzewko zostało opalikowane, zabezpieczone siatką oraz opatrzone tabliczką z imieniem dziecka.
Mamy nadzieję, że taka inicjatywa wzbudzi wśród zainteresowanych relację z wybranym drzewem, a co za tym idzie zainteresowanie otaczającym nas środowiskiem. Dzieci i rodzice będą mogli opiekować się posadzony dębem, a także obserwować, jak rośnie wspólnie z ich dziećmi. Na następną edycję akcji umówiliśmy się już na wiosnę – sadzonki na naszej szkółce już czekają na kolejne pokolenie nowonarodzonych dzieci.