Lista aktualności i nadchodzących wydarzeń Lista aktualności i nadchodzących wydarzeń

Dokarmiamy ptaki

Zima jest dla ptaków trudnym do przeżycia okresem. Spadek temperatury poniżej zera i gruba pokrywa śnieżna powodują, że dostęp do pokarmu jest utrudniony.

Ptaki w lesie spełniają bardzo ważną rolę. Są one niezbędne do regulacji liczebności owadów, także tych szkodliwych. Dlatego dokarmianie to sposób na zrobienie czegoś pożytecznego i wartościowego nie tylko dla ptaków, ale także dla naszej działalności leśnej . Często zimowy niedostatek pokarmu jest przyczyną dużej śmiertelności wśród tych zwierząt.   

W ciągu jednego okresu zimowego wykładamy w lesie kilkaset kilogramów karmy dla ptaków.

Zimowe dokarmianie powinno być prowadzone w sposób rozsądny. Należy pamiętać, że wykładanie karmy należy rozpocząć odpowiednio wcześniej, aby ptaki ją odnalazły i przyzwyczaiły się do niej  jeszcze przed nastaniem surowej zimy. Nagłe przerwanie wykładania pożywienia może spowodować nieodwracalne konsekwencje, ponieważ te drobne stworzenia o szybkiej przemianie materii muszą się ciągle odżywiać. 

Akcja dokarmiania ma również duże znaczenie dydaktyczne szczególnie dla dzieci i młodzieży, ponieważ uczy odpowiedzialności, obowiązkowości oraz wrażliwości na los zwierząt. Jest także niezwykłą okazją do obserwacji i poznawania różnych gatunków ptaków spędzających u nas zimę. Zachęcamy do zimowego wspierania małych mieszkańców lasu.