Lista aktualności i nadchodzących wydarzeń Lista aktualności i nadchodzących wydarzeń

Edukacyjne spotkanie

Program edukacji leśnej powinien być dopasowany do lokalnych potrzeb. Dlatego leśnicy spotkali się z nauczycielami na posiedzeniu Komisji Edukacji Leśnej Społeczeństwa.

Edukacja leśna społeczeństwa jest ważnym zadaniem realizowanym przez Lasy Państwowe. Chcemy, by nasze działania były dostosowane do lokalnych potrzeb. Dlatego 13 maja w naszej siedzibie gościliśmy na specjalnym spotkaniu nauczycielki związane z edukacją przyrodniczą w okolicznych szkołach: Panią Ewę Szymańską, Dorotę Basińską oraz Helenę Banaszak. Panie w ostatnich latach wykazały się szczególnie dużym zaangażowaniem podczas organizacji różnego rodzaju imprez oraz działań o tematyce pro środowiskowej. Oprócz miejscowych leśników na spotkanie przyjechał również Pan Tadeusz Chrzanowski koordynujący działania edukacyjne na poziomie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.

Edukacja leśna ma na celu rozpowszechnianie wiedzy o środowisku leśnym oraz wielofunkcyjnej i zrównoważonej gospodarce leśnej, a także podnoszenie świadomości w zakresie racjonalnego i odpowiedniego korzystania z wszystkich funkcji lasu. Istotne jest również budowanie zaufania społecznego do działalności zawodowej leśników.

Na początku spotkania Pan Aleksander Herman podsumował przedsięwzięcia edukacyjne z ostatnich dziesięciu lat. W ostatnich latach liczba osób biorących udział w różnego typu spotkaniach z leśnikami z Nadleśnictwa Lutówko wynosi około 2 tys. rocznie.

Po zakończeniu prezentacji podczas dyskusji nauczyciele podkreślali duże zaangażowanie leśników w prowadzenie zajęć edukacyjnych oraz bardzo dobrze układającą się współpracę między nadleśnictwem a miejscowymi szkołami.

Na posiedzeniu komisji opracowano ramowy plan działania na lata 2015-2024, który obejmuje przede wszystkim:

  1. Upowszechnienie w społeczeństwie wiedzy o lasach.
  2. Kształtowanie i promowanie proekologicznej, wielofunkcyjnej, zrównoważonej gospodarki leśnej.
  3. Kształtowanie świadomości ekologicznej społeczeństwa.
  4. Współpraca z organizacjami propagującymi ochronę przyrody.
  5. Kształtowanie nawyków przestrzegania norm i nakazów w stosunku do ekosystemów leśnych.
  6. Wpajanie zasad kulturalnego zachowania się w lesie.
  7. Promowanie kultury i historii związanej z lasem i leśnictwem.

Podczas spotkania Pan Nadleśniczy Ryszard Zambrzycki w ramach podziękowań za wkład włożony w edukację ekologiczną oraz współpracę z leśnikami wręczył zaproszonym nauczycielkom albumy wydane z okazji 90-lecia Lasów Państwowych. Leśnicy bez wsparcia pedagogów nie osiągaliby tak dobrych rezultatów w działania edukacyjnych.

Mamy nadzieję, że tak dobra współpraca między leśnikami a nauczycielami będzie utrzymywać się w latach następnych.